Czy singiel może wziąć kredyt hipoteczny?
Każde społeczeństwo ma swoje błędne stereotypy, wynikłe z niedomówień i niedoinformowania. Rynek usług finansowych boryka się szczególnie z jednym z nich. O czym mowa? Otóż choć trudno uzasadnić takie przekonanie, wiele osób sądzi, że w pojedynkę nie można wziąć kredytu hipotecznego. A z tego wynika stereotyp mówiący, że singiel nie może pożyczyć środków na zakup własnego mieszkania od banku. Tymczasem jest to nieprawda. Nie ma znaczenia czy wniosek o kredyt składa się samodzielnie, czy z kimś. Dla banku liczy się zdolność kredytowa, wysokość wkładu własnego i historia Klienta.
Kredyt hipoteczny a historia kredytowa
Historia kredytowa to coś w rodzaju abstrakcji, którą wszyscy rozumieją, ale zapytani mają kłopot z odpowiedzią. Wiadomo – ma duży wpływ na to, czy Klient otrzyma od banku pożyczkę, czy może bank odpowie negatywnie. Ale dlaczego dokładnie tak jest, albo inaczej – jak się tę historię kredytową ocenia, tego już wiele osób nie wie. I ta niewiedza bywa źródłem nieporozumień, dlatego w poniższym artykule spróbuję wyjaśnić kilka związanych z tematem historii kredytowej kwestii.
Obniżka stóp procentowych a inflacja
Rok 2020 jest dla światowych gospodarek rokiem wyjątkowym, a logicznym następstwem tego faktu jest zmiana sytuacji na rynku finansowym. Od kilku miesięcy odpowiadam swoim Klientom na pytania wywołane niepewnością przyszłości i widmem kryzysu, ale ponieważ kilka kwestii powtarza się w nich regularnie, najlepiej będzie spisać to co najważniejsze w jednym rzeczowym artykule. Zacznijmy od tego, że w najbliższym czasie stopy procentowe zostaną obniżone. Dlaczego? Otóż powody są dwa. Pierwszy – zgodnie z prawidłami ekonomii taki manewr pobudzi gospodarkę. Po drugie – rządy państw, w których gestii leży ustalenie wysokości stóp procentowych, są ogromnie zadłużone, a obsługę zadłużenia ułatwią im właśnie niskie stopy. Co z takiej sytuacji może wyniknąć dobrego dla nas?
Zakup od Dewelopera - ryzyka i zagrożenia
Kupno mieszkania na rynku pierwotnym budzi pewne obawy – wynikają one głównie z medialnych doniesień o bankrutujących firmach deweloperskich, znikających przy takich okazjach z pieniędzmi swoich Klientów. Zamiast jednak poddawać się emocjom, warto pamiętać że do takich sytuacji dochodzi dziś niezwykle rzadko, a to za sprawą ochrony interesów Klienta, jaką jest tak zwana ustawa deweloperska.
Dlaczego warto składać wniosek do kilku banków?
Jako doświadczony ekspert finansowy regularnie rekomenduję swoim Klientom składanie wniosków kredytowych do więcej jak jednego banku. Dlaczego? Taka strategia nic nie kosztuje, a Państwu może dać szansę na skorzystanie z naprawdę najlepszej oferty i przy okazji oszczędzić nerwów, związanych z pożyczaniem środków. Wniosek o kredyt sporządzamy kiedy mamy już wybraną wymarzoną nieruchomość i jesteśmy po podpisaniu przedwstępnej umowy. Składanie wniosków jest bezpłatne, a jedyna praca jaką się przy nich wykonuje polega na skompletowaniu odpowiedniej dokumentacji, ale to już zadanie eksperta finansowego, który Państwa obsługuje. Co nam daje takie działanie?